Üye Girişi   Yeni Üyelik
Anasayfa Erkek Hastalıkları Sağlık Haberleri Erkek Ürünleri Erkek Rehberi Doktorunuza Sorun
İlgili Resimler
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
 
 
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Sperm Parametreleri Ne Olmalı?
20.07.2011 - 1383 defa okundu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), çocuğu olan erkekler üzerinde 4 kıtada yaptığı araştırma sonuçlarına göre, sperm parametrelerinin düştüğünü açıkladı. Bu açıklama üzerine, Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı, “İyi haber; semen (meni) değerlerinin düşmesine rağmen halen gebelikler oluşabiliyor, kötü haberin ise; semen (meni) değerlerindeki bozulma bu hızla devam ederse insanoğlu yakında gebelik oluşturmakta çok zorlanacak” dedi.

Op. Dr. Serhat Partalcı, araştırmada sperm sayısı ve fiziki özellikleri incelendikten sonra hareketliliği ve hareketin niteliğinin değerlendirildiğini belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) son yayınladığı verilere göre evli çiftlerin kendiliğinden gebelik oluşturabilmesi için gerekli en düşük semen değerleri eskiden (1999 verilerine göre) 2 ml iken son araştırmada 1,5 ml’ ye düştüğünü, spermin hareketlilik oranının ise yüzde 61’ den yüzde 40’a düştüğünü belirtiyor.

Morfoloji yani spermlerin şekil bozukluğu oranının gebelik yeterliliği için yüzde 15 yeterli görülürken, son verilere göre yüzde 3’ e düştüğünü belirten Dr. Partalcı, aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) eskiden yüzde 5’ in altında kalan değerleri mutlak kısır kabul ettiğini sözlerine ekliyor.

ÇEVRESEL NEDENLER

Op. Dr. Serhat Partalcı; tüm bu değişikliklerin çevresel nedenlerden kaynaklandığını vurguluyor.  Testislerin vücut derecesinden 1 – 1,5 derece daha düşük ısıda çalışmaya programlandığını spermlerin 35,5 - 36 derecede yaşadığını, bu sebepten dolayı vücut dışına yerleştirildiğini, son yıllarda yaşanan küresel ısınmanın da etkisiyle spermin yarıdan fazlasının kaybolduğunu belirtiyor.
Gelişen teknolojiyle birlikte elektro manyetik alanların içinde bulunmanın, yediğimiz hazır gıdaların, kutu içeceklerin ve sigara kullanmanın sperm sayılarını azalttığının altını çiziyor.

Op. Dr. Serhat Partalcı; genetik mirasını değiştiremeyen erkeğin sperm sayısını artırmak için; doğal beslenmeye önem vermesini, konserve ve hazır yiyeceklerden uzak durmasını, sigara, alkol ve madde kullanımını kesmesini, stresi yönetmeyi öğrenmesini, kıyafetlerini özellikle iç çamaşırını pamuklu ve serin tutan kumaşları tercih etmesini, beden ölçüsünden dar pantolon kullanmamasını tavsiye ediyor.

KONUYLA İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

Erkeklerde Cinsel Fonksiyon Bozukluğu

Erkek Kısırlığı (İnfertilitesi)

Erkek Kısırlığında Tedavi Yöntemleri

« Geri
  Yorum Ekle
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
 
Erkek Rehberi
Cinsel Sorun
Tedavi Merkezleri
Cinsel Terapi
Uzmanları
Prostat Hastalıkları
Tedavi Merkezleri
Tüp Bebek/Kısırlık
Merkezleri
Saç Ekim
Merkezleri
Fitness
Merkezleri
Ünlülerle Sağlık Sohbetleri
Gazeteci Yüksel Aytuğ: Babam Nasıl Alzheimer Oldu?
Tüm Söyleşiler >
Anket
Sizce sağlıklı bir erkek aşağıdaki özelliklerden en başta hangisine sahip olmalıdır?
Gençlik
Adaleli bir vücut yapısı
Cinsel güç, performans
Ruh sağlığı
Göbeksiz sıkı bir karın
Kırışıksız, canlı bir cilt
Gür ve sağlıklı saçlar

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Anket Sonuçları
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright © 2009 Sagliklierkek.com | Tüm hakları saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor