Üye Girişi   Yeni Üyelik
Anasayfa Erkek Hastalıkları Sağlık Haberleri Erkek Ürünleri Erkek Rehberi Doktorunuza Sorun
İlgili Resimler
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
 
 
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
İdeal Cinsel Organ Boyu Ne Olmalı?
16.01.2012 - 132709 defa okundu.

RÖPORTAJ: Demet DEMİRKIR

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Bülent Alıcı, erkek cinsel organıyla ilgili takıntıların sadece Türk erkeklerine ait bir durum olmadığını dünya genelinde durumun aynı olduğunu söyledi.

Doğu’ya gittikçe cinsel organ boyunda kısalma olduğunu kaydeden Prof. Dr. Alıcı, Türk erkeklerinde ortalama cinsel organ boyunun 11-11.05 santimetre olduğunu söyledi. 9 santimetrenin altında olan penisi mikro penis olarak tanımlayan Prof. Dr. Alıcı, mikro penislerde cinsel birleşmenin çok zor olduğunu bu nedenle birtakım uygulamalarla cinsel organ boyunun uzatıldığını anlattı.

Cinsel organın boyundan ziyade işlevinin önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Alıcı, “Teknik olarak, kişinin kadın cinselliğinde hangi aşamaların olduğunu bilmesi ve ona uygun davranması durumunda kadının ve kendisinin uyarılmaması diye bir şey olmaz” şeklinde konuştu. 

Prof. Dr. Bülent Alıcı, penis boyunu uzatma, penis çapını genişletme, sağlıklı cinsel ilişki için ideal penis boyu, mikro penis vb. konulardaki  sorularımızı yanıtladı. İşte sorularımız ve Prof. Dr. Alıcı’nın yanıtları.

“DOĞU’YA GİTTİKÇE PENİS BOYU KISALIYOR”

. İdeal bir ilişki için erkek cinsel organ boyu ne olmalıdır?
Genel olarak erkeklerin algısı kadınların algısı ve bilimsel veri birbiriyle örtüşmüyor. İdeal cinsel organ boyutu dediğimiz zaman üç cevabı ayrı ayrı vermek lazım. Bilimsel anlamda teknik olarak penis sertleştiğinde 9 santimetre ve altında kalan penisler cinsel ilişkiyi zorlaştırır diyebiliriz.

Erkek algısı açısından söylenirse ideal cinsel organ boyutu ütopiktir. Bize pek çok araçla medya, arkadaş bilgisi hatta hekim bilgisi de dahil bilgiler gelir, biz boyutları hep gördüklerimizle kıyaslıyoruz.

Erkek, cinsel organı ne kadar büyük ve kalın olursa o kadar memnun olur. Erkek açısından o bir övünç kaynağı aynı zamanda tatmin kaynağıdır. Dolayısıyla kişi porno filmlerde gördüğüyle eğitim eksikliğinden dolayı kendisiyle kıyasladığında yüzde 90’ı yetersizlik hissine kapılır, en azından bunu aklından geçirir.

Erkek, karşı cinsi tatmin etme yolu olarak sadece penisini görüyor, oysa ilişkilerinde çok daha rahat olan toplumlarda böyle bir kaygı yok diye düşünebiliriz ama eğer öyle olsaydı internette penis büyütme için bir yığın ilaç reklamına rastlanmazdı.

Herkes basketbolculara bakıp benim boyum niye bu kadar uzun değil diyemediği gibi penisin de her insanda farklı olması doğal bir şeydir. Bunun varlığından ziyade; kullanılış şekli önemlidir. Fiziksel özellikler, duygusal olarak kişiyi etkiler ama bu işlev açısından fark yaratacak önemde değildir.

Bütün dünyada yapılan ölçümlere göre, her toplum için belli bir oran çıkmıştır. Doğu’ya gittikçe penis boyu kısalır, Batı’ya gittikçe uzar.

Kadın algısı da benzer şekildedir, penis boyunun önemli olmadığı söylense bile kadının tatmininde tabiî ki fiziksel yapının önemi var ama bilimsel olarak kadının cinsel organı algılaması vajenin 1/3 dış kısmıyla alakalıdır çünkü o bölgede sinir yoğunluğu vardır. 3’te 2’lik iç kısımda sinir yapısı yoktur sadece basınca duyarlılık vardır mesela rahim boynunun itilmesini hissedebilir. Burada iki tür algılama olur, ilki sürtünmeye bağlı algılama ikinci ise basınca bağlı algılamadır.

Dolayısıyla çapın önemi olabilir burada çünkü genişlemenin algılanmasıyla ilgili bir özellik var ama sürtünmede boyut ne olursa olsun 1 bölü 3’lük bölüm bütün penisler tarafından uyarılabilecek bir bölgedir.

. Küçük cinsel organdan kast edilen şey nedir?
Küçük cinsel organ fiziksel olarak ilişkiye yetemeyecek boyuttaki penistir. Bu da sertleşmiş haliyle 9 santimetre ve altındaki penislerdir.

“TÜRKİYE’DE ORTALAMA PENİS BOYU 11-11,05 SANTİMETRE”

. Türk erkeklerinin bir kısmı bu konuda takıntılıdır. Türkiye’deki erkeklerde ortalama cinsel organ boyu nedir?
Takıntılı olmayan ülke yok gibi… Bizde erkeklerin çok büyük bir çoğunluğu buna önem veriyor. Cinsellik sizin için önemli mi sorusuna yüzde 70’i önemli cevabını vermiş. Cinsel organla ilgili olarak da aynı duyarlılığı gösteriyorlar.

Takıntı, yanlış bilgiden kaynaklanıyor. Erkek, cinsellikle ilgili bütün görevi üstleniyor. Karşı cinsi uyarma, tatmin etme, kendini tatmin etme ve başarılı olma gibi kendine verilmiş görevler var ve o görevleri başarma adına elinde olan tek araç olarak cinsel organını görüyor. Dolayısıyla penis boyutuyla ilgili kaygıları çok fazladır.

Türkiye’de ortalama penis boyu ise yaygın olmayan, küçük gruplarla yapılan ölçümlere göre 11-11 buçuk santimetre arasındadır.

. Cinsel organ boyunu etkileyen faktörler nelerdir?
Penisin gelişimini doğrudan etkileyen tek bir hormon vardır o da testosteron hormonudur. Doğum öncesi annenin hormonlarıyla gelişiyor; bebeklikten ergenliğe kadar olan dönemde testosteron faaliyet göstermiyor. Ergenlik çağında testislerin büyümesiyle testosteron üretmeye başlarlar. Bu testosteron peniste duyarlı olan bazı noktalara ulaşır ve penisin büyümesini sağlar. Erkeklik hormonunun olmayışı doğumsal bir rahatsızlık da olabilir, testosteron üretecek yapının yok olmasından da olabilir. Kromozom dediğimiz genetik yapıda da bozukluk varsa doğumda bile bu farklılığı görebiliriz cinsel organ yapısında farklılaşma gibi…

Ergenlik çağında hormon yeterli salgılanmazsa penis gelişimi de yeterli olmayabilir. Bebeklikten ergenliğe kadar penis gelişir, normal vücut büyümesiyle doğru orantılı olarak. 1 yaşındaki çocuğun olması gereken bir penis boyu var, 6 yaşındaki çocuğun olması gereken bir penis boyu vardır. Eğer penis çocuğun yaşına uygun boyutlara ulaşmamışsa o zaman ergenlik beklenmeden penisi yaşa uygun boyuta getirmek için müdahale gerekir.

. Cinsel organı etkileyen birtakım hastalıklardan söz edebilir miyiz?
Dışarıdan olan bir hastalık penis boyutunu küçültmez. Testisini kaybederse o ayrı… Örneğin kabakulağa bağlı olarak yumurtalıklarda şişme olup da küçüldüğünde bu boyuttan ziyade üreme fonksiyonunu etkiler.

“KADIN CİNSELLİĞİNDE HANGİ AŞAMALARIN OLDUĞUNU BİLMEK GEREKİYOR”

. Peki, penis boyu gerçekten de cinselliği etkiler mi?
Cinsel organ boyutu kadının tatmini açısından önemlidir çünkü fiziksel olarak bir tatmin duygusu sağlar. Etkisi yoktur diyemeyiz, normal boyutta ya da normalden biraz daha büyük olan bir penis kadın açısından daha tercih edilen ve kendisini daha fazla uyaracağını düşündüğü bir yapıdır ama fiziksel olarak bu karşılığı değildir. Teknik olarak, kişinin kadın cinselliğinde hangi aşamaların olduğunu bilmesi ve ona uygun davranması durumunda kadının ve kendisinin uyarılmaması diye bir şey olmaz.  

. “Önemli olan cinsel organın işlevidir” deniliyor. Cinsel organın işlevinden ne kast ediliyor?
İşlevden kast edilen sadece penisin vajene girmesi ve orayı uyarması değil. Penis esasında meninin rahim ağzına bırakılmasıyla görevli olan bir organdır ancak gelişmiş olan organizmalarla seks veya cinsellik bunun ikinci boyutudur. Kadının uyarılmasında öncelik beyinle yani istekle alakalıdır, kadın istekli olmadan uyarılması söz konusu değildir. Erkeğin penis boyutu ne olursa olsun, teknik olarak ne yaparsa yapsın uyarılmasını beklemek hayalciliktir, kadının istekli ve hazır olması lazım.

İkinci olarak, cinsel organın uyarılmasıyla ilgili olan kısımdır. Bu sadece vajen değil vücudun belli başlı bölgeleri de göz önünde bulundurulmalıdır, bu kişiden kişiye değişebilir. Kulak, çene, göğüs, bel ve kalça olabilir.

Cinsel organ uyarılmanın önemli bir parçasıdır, cinsel organda kadın için  klitoris en önemli parçalardan biridir. Erkekteki penisin karşılığı olan organ ve sinirden çok zengin olan ve uyarılmanın yüzde 80’inini oluşturan bir yapıdır. Klitoral bölgeye olan uyarı kadını tatmine götürür, bu penis ile de olabilir çünkü ilişki sırasında penisin oraya sürtünmesi söz konusudur ya da pozisyonlarla ilgili olarak baskı, basınç uygulanması organ haricinde uyarılma gibi şeylerle kadının uyarılmasının sağlanması gerekir.

Kadının vajen yoluyla ilişkiye hazır hale gelmesi için bir hazırlık dönemi şarttır. Ön sevişme diye adlandırılabilir bu ve emek isteyen bir bölümdür. Türk toplumu olarak erkeklerdeki en büyük eksiklik budur çünkü bizde hedefe yönelik düşünce hakim. Bir an önce vajinal ilişki olmasını istiyorlar, çünkü bunu çok önemsiyorlar. Boşalma kişinin orgazmıdır ve ona ulaşmak adına acelecilik hakim. Bu, cinsellikten bütün olarak keyif almak yerine belli bir bölümünden keyif almaya yöneliktir. Dolayısıyla iyi bir cinsel tatmin çok iyi bir ön hazırlığı gerektirir.

. Cinsel organın boyu bir kadını nasıl etkiler? Normalden büyük olan bir cinsel organ kadını rahatsız eder mi?
Elbette eder, normal bir penis ya da bundan biraz daha büyük yapılarda olan bir penis kadın için tatmin edicidir. Aşırı büyük olan bir penis ise rahatsızlık verici olacaktır çünkü her şeyin bir sınırı var. Elastikiyet denilince vajenin de bir elastikiyeti var. İlişkide baskı veya basınç unsuru sürtünmenin normal dışında büyük olan bir penisle yapılması kadın için tam tersine uyarıcı değil, rahatsızlık verir.

Erkekler genelde vajeni boş bir torba gibi düşünebilir ama aslında kapalı, büzüşmüş olan bir yapıdır. Vajenin ortalama boyu 8 santimetredir. Vajen, penisi dolduracak bir boşluk değil tam tersine vajen, penisi kavrayan ve onun büyüklüğüne kendini ayarlayan bir organdır. Dolayısıyla boyut ne olursa olsun vajen, penisi tamamen kavrayacaktır.

Birçok erkek, vajenin sonuna yetişemediğini söyler ama rahim ağzına kadar mutlak suretle ulaşır. Sadece kadın orgazma yaklaştığı dönemde rahim ağzı bölgesi genişler, bunun amacı da meninin orada kalabilmesidir.

. Peki, bu kişilere ne önerilir? Kadın ağrılı cinsel ilişki yaşamak zorunda mı bu durumda?
Bunu sağlamak için kadının uyarılmasının tam olması gerekir. Hazır olmayan bir kadında içeriye giriş çok zor olacaktır. Kadının uyarılması daha da azalır, ağrı duygusu uyarılmayı engeller. Bu tarz bir yapı varsa kadının ilişkiye hazırlanması gerekir. Vajen çevresinde bulunan adalelerin de gevşemesi lazım bu da uyarılmayla mümkündür. Penis uyarısı değil önce ön sevişmedeki uyarılmanın yeterli olduğu, kadının kendini hazır hissettiği zaman ilişkinin başlatılması adaptasyonu kolaylaştırır.

Girişi kadın kontrol ediyor olursa uyarılmayı sağlayacaktır ve ağrı duygusu azalacaktır. Bazen kadın uyarılsa dahi salgı yeterli olmayabilir o zaman kayganlaştırıcılar yardımıyla girişi kolaylaştırmak mümkün.

“PENİS BÜYÜTME İLACI YOKTUR”

. Penis büyütme ilaçlarından sık sık bahsediliyor. Bunların olumlu ya da olumsuz  herhangi bir etkisi oluyor mu?
Penis büyütme ilacı yoktur çünkü penisin büyüyebildiği tek dönem ergenlik dönemdir. Bu belli bir yaşa kadar devam eder sonra da hormona duyarlı olan algılayıcılar körelirler. Büyüme dönemi geçtikten sonra artık penisi büyütmenin yolu yoktur, hangi ilacı verirseniz verin peniste algılayıcılar kapalı olduğu için teknik olarak büyüyemez.

. Peki, tıbbi yollarla penis büyütülebilir mi? Örneğin buna yönelik ameliyatlar var mı?
Penis büyütülebilir, bu teknik olarak mümkün. Penisin kanla dolan iki silindir yapısı vardır o silindir yapıları büyütmek mümkün olsa da işlev gören bir dokuya müdahale ettiğiniz için fonksiyonunu bozma riski vardır. Ameliyatla kalınlaştırabiliriz, yan tarafına özel bir yama konulabilir ve çap genişletilir. Bunu yaparsanız oraya konulan yamayla çap genişler ama bunu yapmamak gerekir. Yaparsak kanla dolan silindirlerin haricinde çap genişletme tekniği uygulamak lazım bu da yağ uygulamalarıdır.

Penisin dışında bir zar var ve onun da dışında cilt altında ikinci bir zar daha vardır. İki zar arasına çeşitli yöntemlerle yağ enjekte ederek penisin yapısını genişletmek mümkün. Teknikler birbirinden çok farklıdır, bazılarının avantajı bazılarının dezavantajları vardır.

Boy uzatmaya gelince, fiziksel olarak penisin esneyen dokusunu uzatamadığımız için vücut içerisinde olan kısmının dışarıya çıkmasını sağlayan yöntemler kullanılabiliyor. Penis, dışarıda gördüğümüz kısmı kadar değildir, 10 santimetre kadar da vücut içerisinde destekleyen bölümü vardır.

Bu yapıyı kemiğe yapışık olarak tutan bazı bağlar vardır ligaman diye. O ligamanların kesilmesi suretiyle cerrahi olarak penisin biraz daha vücut dışına doğru gelmesi sağlanabilir. Bu abartılı şekilde 4-5 santimetre kadar değildir. En fazla 2 buçuk santimetre uzayabilir. Başka bir yöntem de, penisin üst kısmında karın alt kısmındaki yağ dokusunun düzenlenmesidir. Cilt altı yağ dokusu da penisi gömük, daha kısa gösteren bir yapıdır dolayısıyla o bölgedeki yağ dokusunun alınması ya da cildin özel plasti yöntemiyle ayarlanmasıyla penis boyu üst kısımda uzamış olarak gösterilebilir. Fonksiyon açısından, penis kalınlaştırmanın tatmin edici olduğunu söyleyen çok sayıda hasta vardır.

. Mikro penis nedir? Cinselliği engelleyen bir durum mudur?
Mikropenis 9 santimetre altındaki penistir ve cinselliği olumsuz anlamda etkiler.

“PENİS BOYUNU UZATMA YA DA ÇAP GENİŞLETME YAPILABİLİYOR”

. Yapılan penis büyütme ameliyatları mikro penis için mi kullanılır?
Öncelikle onların ihtiyaçları vardır çünkü fiziksel olarak buna ihtiyaç duyuyorlar.

Psikiyatrik vakalardan bahsetmiyorum, bu vakalarda penis büyütme ya da onun estetiğine dair hiçbir şey yapmamak lazım çünkü birçok psikiyatrik vaka cinsellik ile ilgili şikayetlerle gelebilir. Bunu iyi ayırt etmek lazım onların tedavisi tamamen farklıdır. Kendini daha iyi hissetme ya da fonksiyon açısından birçok estetik ameliyat yapılıyorsa benzer şey genital estetik içinde söz konusu olabilir. Bunu talep etmek anormal bir şey değil.

Mesela kişi, penisinin boyunu uzatmak ister; öyle daha mutlu olacaktır ya da partnerin isteği bu yöndedir o zaman yapılabilir ya da penis genişletme amacıyla enjeksiyonlar yapılabilir bunda hiçbir sakınca yoktur.

. Yağ enjekte edilmesi peniste kesi açmayı gerektiriyor mu?
Yağ enjeksiyonlarının farklı yöntemleri vardır; kesi yapılarak olanlar var ve kesi yapılmadan sadece enjeksiyon şeklinde yapılanlar var. Bunların avantaj ve dezavantajları vardır, yağ enjeksiyonunun homojen ve her yere dağılır olması lazım. Enjeksiyon yapılan bölge elastik olduğu için bombelenme yapma ihtimali var. Dolayısıyla çok dikkatli ve düzgün yapılması lazım. Düzende ve şekilde bozukluk olabilir, cetvel gibi milimetrik gidecek bir şey değildir.

Enjekte edilen yağın hepsi orada barınamaz, yağın bir kısmı yok olur bunun olmaması için çeşitli teknikler vardır ama bir miktar kayıp olması göz önüne alınır. Bunun oranı vardır en çok yüzde 50’ye kadar yok olabilir.

. Penis büyütme ameliyatı kaç yaşından itibaren uygulanmalıdır?
Teknik olarak ergenliğin bitmiş olması ve normal gelişimin tamamlanmış olması gerekir; ondan sonra yapılabilir.

. Ameliyat ne kadar sürer, kişi günlük hayatına ne zaman döner?
Kalınlaştırmalar yani yağ enjeksiyonları uzun sürmüyor. Maksimum bir saat içerisinde biter eğer doku taşıma yapıyorsak o biraz uzun sürebilir ama yağ ile büyütme daha kısa sürede yapılır. Kişi günlük yaşantısına hemen döner.

. Kişi ne zaman cinsel ilişkiye başlayabilir?
15 gün geçtikten sonra başlanabilir. Protez konuluyorsa birbuçuk ay beklenmesi lazım.

“BEKLENTİNİN REALİST OLMASI GEREKİYOR”

. Cinsel organı büyütülen kişide herhangi bir sorun olabilir mi?
En büyük sorun enfeksiyondur. Ona dikkat edilir ama enfeksiyon olması bir risktir. Beklentinin karşılanamaması bütün estetik cerrahilerde olduğu gibi burada da olabilir. Realist ve doğru bir beklentinin olması gerekir. Görüntü itibariyle bazen dalgalanma olabilir, fonksiyon etkilenmez ama dalgalı bir görüntü olabilir. Bu komplikasyon değildir sadece memnuniyetle ilgili bir sorundur.

. Penis büyütme işlemi her isteyene yapılır mı, yoksa belli şartları var mıdır, varsa nelerdir?
Psikiyatrik vaka olmaması lazım, psikolojik olarak buna hazır olması lazım. Bir de tamamen normal olan kişilerde yapmamayı tercih ediyoruz.

KONUYLA İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları

Penis Protezi Nedir, Cinsel Yaşamı Nasıl Etkiler?

Sertleşme Sorunu ve Tedavisi

Erkeklerde Cinsel Fonksiyon Bozukluğu

 

 

« Geri
  Yorumlar
17.02.2013, 21:23:29
bende yanlış benim 20 cm
 Tüm Yorumlar »
  Yorum Ekle
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
 
Erkek Rehberi
Cinsel Sorun
Tedavi Merkezleri
Cinsel Terapi
Uzmanları
Prostat Hastalıkları
Tedavi Merkezleri
Tüp Bebek/Kısırlık
Merkezleri
Saç Ekim
Merkezleri
Fitness
Merkezleri
Ünlülerle Sağlık Sohbetleri
Gazeteci Yüksel Aytuğ: Babam Nasıl Alzheimer Oldu?
Tüm Söyleşiler >
Anket
Sizce sağlıklı bir erkek aşağıdaki özelliklerden en başta hangisine sahip olmalıdır?
Gençlik
Adaleli bir vücut yapısı
Cinsel güç, performans
Ruh sağlığı
Göbeksiz sıkı bir karın
Kırışıksız, canlı bir cilt
Gür ve sağlıklı saçlar

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Anket Sonuçları
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright © 2009 Sagliklierkek.com | Tüm hakları saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor