Üye Girişi   Yeni Üyelik
Anasayfa Erkek Hastalıkları Sağlık Haberleri Erkek Ürünleri Erkek Rehberi Doktorunuza Sorun
İlgili Resimler
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
 
 
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Erkeklerde Kasık Ağrısı
13.08.2012 - 186028 defa okundu.

Erkeklerde varikosel, fıtık, döl yolu iltihabı, testis torsiyonu gibi nedenlerden dolayı kasık ağrısı meydana gelebiliyor. Pek çok nedene bağlı olarak karşımıza çıkan kasık ağrısı, başka hastalıklara bağlı olarak da örneğin kadınlarda yumurtalık kisti, yumurtalık tümörü şeklinde de görülebiliyor.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Talat Yurdakul, bağırsaklar ve lenf bezlerinde görülen problemlerin de yine aynı şekilde kasık ağrısına yol açabileceğini söyledi.

Ağrının nedenine göre tedavi şekillerinin farklılaştığını kaydeden Prof. Dr. Yurdakul, hastaların geçirdikleri cerrahi müdahaleden bir hafta sonra işlerinin başına dönebileceğini kaydetti.

Kasık ağrısı ile ilgili merak edilen soruları Prof. Dr. Talat Yurdakul yanıtladı.

. Kasık ağrısı nedir?
“Kasık ağrıları, karın alt kadranından başlayan ve genital bölgeden yukarıya doğru, böğüre doğru giden ağrılardır.

Kasık ağrıları, bu bölgedeki hastalıklardan kaynaklanabildiği gibi bu bölgeye vuran ağrılar şeklinde de olabilir. Özellikle erkeklerde varikosel, fıtık, döl yolu iltihabı, testisin kendi etrafında dönmesi testis torsiyonu dediğimiz olaylar nedeniyle kasık ağrıları olurken; böbrek üstü çıkımındaki taşların böbrek ağrısının kasık bölgesine vurmasıyla da görülebilir veya mesaneye yaklaşmış taşlarda yine torbaya ve kasığa vuran ağrılar söz konusu olabilir.”

. Kasık ağrısı, farklı hastalıkların habercisi olarak kendini gösterebilir mi?
“Kasık ağrısı farlı hastalıkların belirtisi olarak kendini gösterebilir. Özellikle kadınlarda kasık ağrıları, yumurtalık iltihaplarının, yumurtalık kistlerinin, yumurtalık tümörlerinin ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir.”

“OLUŞMUŞ FITIKLARDA AĞRI GÖRÜLMEZ”

. Kasık fıtığı da kasık ağrısına yol açar mı?
“Oluşmuş fıtıklarda kasık ağrısı çok sık görülmez. Fıtıklar genellikle ağrısızdır ama fıtığın ilk oluşumundaki yırtılma ağrısı yani bağırsakların karın ön duvarından çıktığı alanın oluşması ve yırtığın oluşması ciddi ağrılı bir dönemdir. Bu birkaç gün süren şiddetli ağrılar şeklinde olabilir.

Bazen kasığa vuran ağrılar, bel fıtığının bir sonucu da olabilir. Kuşak tarzında beldeki ağrılar kasığa doğru yayılabilir ama bunlar genelde izole kasık ağrıları tarzında değildir.”

. Lenf bezlerindeki probleme bağlı olarak da kasık ağrısı görülebiliyor. Lenf bezlerindeki hangi sorunlar kasık ağrısı şeklinde karşımıza çıkıyor?
“Kasıktaki lenf bezleri ayaktan gelen enfeksiyonların tutulduğu yerlerdir. Lenf bezlerinin büyümesi ağrılı olabilir. Kendi durduğu yerde ağrılı olabildiği gibi basmakla da hassas olabilir.”

. Bağırsaklarda olan bir hastalığa bağlı olarak da kasık ağrısı görülebilir mi?
“Bazen apandisitlerin ağrıları kasıkta hissedilebilir. Divertikül dediğimiz bağırsakların cepçiklerinin iltihaplanması da kasık ağrısına yol açabilir.”

“MESANENİN BOŞALAMAMASI KASIK AĞRISI NEDENİ”

. Kişide taş olması da kasık ağrısına sebebiyet verir mi?
“Özellikle mesanesini tam olarak boşaltamayan prostatlı hastalarda, mesanenin tam olarak boşalamaması iki taraflı olarak kasık ağrısı nedenidir.”

. Kasık ağrısının diğer nedenleri nelerdir?
“Kronik prostat enfeksiyonlarında erkeğin penis kökünde makatla torba arasında veya kuyruksokumunda ağrı duyulabildiği gibi bu ağrılar bazen kasığa vuran ağrılar biçiminde de olabilir.”

. Erkeklerde görülen “Varikosel” hastalığı da kendisini kasık ağrısı şeklinde belli ediyor. Varikosel ve kasık ağrısı hakkında ne söyleyeceksiniz?
“Varikosel hastalığı, erkeklerin testislerinin toplardamarlarının varisleridir. Toplardamarların anormal derecede uzama, kıvrılması ve genişlemesidir. Varis, kanın drenaj bozukluğuna yol açar. Varislerde organdan merkeze yönelmiş olan kan akımı tam tersine dönebilir.

Bir de testisler vücut dışında yer alırlar ve testisin ısısı karın içi ısısından 2 ila 4 derece daha düşüktür. Buraya gönderilen kanın testisi ısıtması, kirli kanın tekrar testisin üzerine gelmesi ve testisin kanının iyi drene olamamasının testis üzerine zararı olur. Bunlar, genellikle sperm yapımının bozulmasına yol açar ama olguların bir kısmında kasık ağrısı da olur. Varikoseli olan hastaların yüzde 10-15’i ağrı nedeniyle başvururlar. Bu ağrılar genellikle ayakta durmaktan kaynaklanır, toplardamarların içerisine basıncın arttığı yerde özellikle sıcakta olurlar. Kasıktan böğüre vuran ağrılar biçiminde olurlar.”

“AĞRILI BOŞALMA KASIK AĞRISI YAPABİLİR”

. Kasık ağrısının cinsel ilişkiyle de ilgili olduğu söylenir. Cinsel ilişkide görülen hangi problemler beraberinde kasık ağrısını getirir?
“Eğer kişide ağrılı boşalma varsa kasık ağrısı oluşabilir. Bunun dışında cinsel ilişkide görülen hiçbir problem kasık ağrısına yol açmamaktadır.”

. Kasık ağrısının tedavi yöntemleri nelerdir? Kasık ağrısına neden olan soruna göre tedavi şekli değişiyor mu? Soruna göre tedavi şekillerine değinir misiniz?
“Varikoseller en sık gördüğümüz nedenlerdir. Genç erkek nüfusunun yüzde 15’inde varikosel bulunur, genellikle ergenlikten sonra ortaya çıkar. Pek çok erkek varikoselin farkında olmayabilir, bunların cerrahi düzeltimi gerekir. Varikoselin ağrısı cerrahiden sonra yüzde 85 oranında düzelir, mikro cerrahi ile yapılan varikoselektominin önemli olduğunu, altın standart olduğunu söylüyoruz.

Testis torsiyonları; bu bölgede ani ortaya çıkan şiddetli ağrılar ve ürolojik acildir. Testisin kanlanması bozulur, altı saat içerisinde müdahale edilmesi gereken, testisin geri döndürülmesi gereken bir durumdur aksi halde kan gitmediği için testis ölür.

Epididimit dediğimiz döl yolu iltihapları yine çok şiddetli ağrılardır. Özellikle idrarda yanma, yüksek ateş, titreme, genel durum bozukluğuyla birliktedir. Tedavisi antibiyotiklerledir. Birkaç günlük antibiyotik tedavisinden sonra ağrı kontrol altına alınabilir. Akut dönemde hasta bu bölgeye buz tedavisi de uygulayabilir. Çok şiddetli durumlarda testisin kordonuna lokal anestezik maddeler yapılarak hastanın rahatlaması sağlanır.

Fıtıkların tedavisi genel cerrahların konusudur, cerrahi müdahale şeklinde olur.”

. Varikosel hastalığı olan erkeklerde tedaviden sonra kasık ağrısı tamamen yok oluyor mu?
“İyi yapılmış bir ameliyat ile yok olur. Devam eden ya da nükseden varikoseller ağrısının devam etme nedenidir. Varikoselin devamını ya da nüksetmesinin önlemenin en güzel yolu varikosel ameliyatını büyütme kullanarak mikro cerrahi ile yapmaktır ki varikosele neden olabilecek venlerin tamamı bağlanabilsin diye…”

. Cerrahi tedavi gören hasta, ne zaman günlük yaşamına dönebilir?
“Bu bölgedeki cerrahi tedaviler, küçük ve orta cerrahi tedavileridir. Bir hafta içerisinde hastanın işine dönmesi mümkündür.”

. Tedavi olan hastada tekrar kasık ağrısı görülebilir mi?
“Nedene yönelik iyi bir tedavi yapılırsa tekrar görülmez. Örneğin hasta epididimit oldu, kronik epididimitler nüksedebilir. Ve yine aynı nedenle ağrı devam edebilir.

Varikosel nüksü veya ameliyata rağmen ağrının devam etmesi söz konusu olabilir.

Fıtık nüksleri yine ağrı nedenidir.

Taşların nüksedici olabileceğini herkes bilir, taş düşüren kişinin tekrar taş düşürme ihtimali yüzde 50’dir.

Ama iyi tedavi, kasık ağrısına neden olan hastalığı daima tedavi eder.”

« Geri
  Yorum Ekle
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
 
Erkek Rehberi
Cinsel Sorun
Tedavi Merkezleri
Cinsel Terapi
Uzmanları
Prostat Hastalıkları
Tedavi Merkezleri
Tüp Bebek/Kısırlık
Merkezleri
Saç Ekim
Merkezleri
Fitness
Merkezleri
Ünlülerle Sağlık Sohbetleri
Gazeteci Yüksel Aytuğ: Babam Nasıl Alzheimer Oldu?
Tüm Söyleşiler >
Anket
Sizce sağlıklı bir erkek aşağıdaki özelliklerden en başta hangisine sahip olmalıdır?
Gençlik
Adaleli bir vücut yapısı
Cinsel güç, performans
Ruh sağlığı
Göbeksiz sıkı bir karın
Kırışıksız, canlı bir cilt
Gür ve sağlıklı saçlar

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Anket Sonuçları
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright © 2009 Sagliklierkek.com | Tüm hakları saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor